Kom og oplev

atmosfæren

Book rundvisning

DM i Dans 2021 aflyst

AFLYST GRUNDET COVID-19. TILMELD JER ISTEDET EN AF VORES INDSKRIVNINGSMØDER I LØBET AF EFTERÅRET. 

Velkommen til

Hald Ege Efterskole på Efterskolernes Dag, den 27.09 ml. kl. 12.00 – 17.00.

Vi vil meget gerne vise jer vores skole og fortælle lidt om vores linjetilbud, værdier og hverdag.

PROGRAM – Meld jeres ankomst ved indgangen.

Rundvisning ved vores dejlige elever med start ved hovedindgangen. De viser jer rundt på skolen - dog grundet Covid-19 ikke ind på elevværelserne. Linjerne er i gang rundt omkring på skolen, og her kan man møde linjelærere, der gerne svarer på spørgsmål om indholdet på linjerne.  Kig endelig forbi og se, hvad vi laver.

Ligeledes findes alle linjer repræsenteret i spisesalen eller rundkørslen, hvor man kan få en snak med en linjelærer, mens man drikker kaffe el. saftevand og spiser kage:

Erik fortæller i samlingssalen om skolen i 25 minutterpå følgende tidspunkter:

Kl. 12.30

Kl. 13.30

Kl. 14.30

Kl. 15.30

Kl. 16.30

Der er løbende kaffe, saftevand og kage i spisesalen.

Tilmelding er grundet Corona nødvendigt, og man får efter tilmelding tildelt en tid, så vi fordeler de mange besøgende over hele dagen. Forældre og den-måske-kommende elev er meget, meget velkomne. Vi anbefaler, at søskende bliver hjemme - ligeledes for at begrænse tryk på skolen, flaskehalse og alt for mange mennesker. Og alt sammen jo for at begrænse risikoen for smitte. Lone og Charlotte er ved hovedindgangen og svarer på det meste – herunder også spørgsmål om ledige pladser i de kommende skoleår.

Alle er velkomne, men som sagt: Tilmelding nødvendig grundet Covid-19. Meld jer til under Book en rundvisning, eller send os en mail på Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.. Herefter får I så tildelt en tid. 

Ligeledes skal vi bede jer om ikke at besøge os denne dag, hvis I har symptomer på Covid-19.

Vel mødt.